Tek bir devirde art arda 5 yakıt püskürtmesi yapabilen Multijet enjektör, hidrolik servovalflerinin asimetrik kapatma özelliği sebebi küçük conta çapı, dolayısıyla uzun strok gerektiren bir sistemdir.

Multijet, FPT-Fiat Powertrain Teknoloji tarafından patentlidir. Bosch tarafından üretilmiş ve Magneti Marelli tarafından ECU-motor kontrol ünitesine entegre edilmiş yeni Multijet 2 enjektörde, obtüratör daha kısa strokla, daha geniş sızdırmazlık çaplarına imkan verecek şekilde hidrolik olarak dengelenmiştir. Bu yeni servovalf sayesinde yanma odasına gönderilen yakıt miktarı daha doğru ve daha hızlı kontrol edilebilmektedir. Bu şekilde, çok hassas bir ölçümle art arda 8 enjeksiyonu yönetebilmek mümkün olmaktadır.

Özellikle 20 µm ye inmiş strok, art arda iki enjeksiyon arasındaki minimum zaman aralığının önemli ölçüde, yani hidrolik seviyede sıfır süresine dek azalmasını sağlamaktadır. Bu iki ardışık enjeksiyonla, daha iyi bir yanma işlemi kontrolü için, yanma hızını düzenlemek mümkündür. Enjeksiyon oranı şekillendirme denilen bu yeni enjeksiyon tarzı sessiz çalışma, yakıt sarfiyatı ve zararlı gaz salınımlarının azalmasını sağlamaktadır.

Yenilikçi Multijet 2 servovalf, çok daha gelişmiş yanma kontrolü stratejilerine temel olan enjeksiyon oranı şekillendirme gibi daha hızlı ve daha esnek enjeksiyon kontrolüne olanak sağlamaktadır.

Enjeksiyon Oranı Şekillendirme ile gürültüyü, yakıt sarfiyatını ve Euro 6 sınırları uyarınca zararlı salınımları azaltmak mümkündür.

Multijet II ve IRS sayesinde Dizel teknolojisi, daha iyi bir yanma işlemi geliştirerek ve aynı anda başka cihaz gereksinimini azaltarak gelecekteki Euro 6 emisyon standartlarına uyma yönünde büyük bir adım atmaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 

Yandaki kutuyu işaretleyerek veri paylaşım ilkelerinizi ve şartlarınızı kabul ediyorum
Gönder

İletişim İzni

Tofaş’a verdiğiniz tüm kişisel verileriniz yapmış olduğunuz işlemlerle ilgili bilgileriniz, Tofaş’ın size fayda sunabilmesi, ticari elektronik ileti gönderilebilmesi, size özel kampanyalar tasarlanabilmesi, anket veya telesatış uygulamaları, araştırma, planlama, veri işleme, istatistiki analizler gibi amaçların gerçekleştirilebilmesi için Tofaş tarafından işlenecektir. Sağlanacak faydalar, elektronik ticari ileti ve bilgilendirmeler için kişisel verileriniz kullanılarak telefon, kısa mesaj, sms, mms, video, e-posta, mektup gibi kanallardan Tofaş tarafından size sunulacaktır. Tüm kişisel verileriniz ve Tofaş, Tofaş bayi, yetkili satıcı, servislerinde yapmış olduğunuz işlemlerle ilgili bilgileriniz yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda; Tofaş, internet ortamında dijital pazarlama yapılmasını sağlayan her türlü uygulamaya ve platforma, pazar araştırma firmalarına, analitik veri işleme hizmetleri veren firmalara, bu firmaların şube, acente ve franchise’larına, ayrıca bu şirketlerin altyapı sağlayıcılarına ve hizmet aldığı diğer şirketlere (gönderi şirketi, çağrı merkezi, danışmanlar gibi) aktarılabilecek ve bu kişilerce yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için işlenebilecektir. Kişisel verileriniz farklı platformlar arasında da aktarılabilecek ve bu platformlarda yer alan kişisel verileriniz birleştirilerek işlenebilecektir.

Platformlar kapsamında hangi verilerinizin bulunduğunu öğrenme, yanlış olan verilerinizin düzeltilmesini ve sizinle iletişime geçilmesine engel olunmasını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu taleplerinizi ücretsiz ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz www.fiat.com.tr'den iletebilirsiniz.

Zaman zaman, web-sitemize güncellenmiş versiyonlar yükleyerek iş bu metin değiştirilebilir. Değiştirilen herhangi bir metin için tarafınızı bildirimde bulunulacaktır. Bu değişikliklerden haberdar olmak için web-sitelerimizi sık sık ziyaret etmenizi öneririz.